Něco tady smrdí: Poznejte investiční podvod podle těchto 5 varovných signálů

28 March 2021

Investiční podvody si nevybírají. Můžou se na ně nachytat lidi ze všech vrstev, s jakýmkoliv stupněm vzdělání a s jakoukoliv investiční strategií. Nejlepší obranou proti scamům je znalost nejčastějších taktik podvodníků a varovných signálů. 


Proto se pojďme podívat na varovné signály, které by neměly projít bez povšimnutí.

1. Call centra a soukromé zprávy

Telefonické prodejce investičních produktů nedávno skvěle glosoval Patrik Kudlacek v článku „Šmejdi na telefonu“, jak je možné, že jim to stále prochází a díky tomu mi připomněl, že cold-calling nebo jiné pofidérní cesty, kterým se k vám investiční příležitost dostane, téměř vždy signalizují, že je s ní něco v nepořádku.

Většina podvodníků nečeká, až zkontaktujete vy je. Dobře vědí, že by se nedočkali. Proto své oběti kontaktují přímo prostřednictvím telefonu, e-mailu, podomního prodeje nebo třeba soukromé zprávy na sociálních sítích. Pokud vás nabídka zaujala, vyhledejte si společnost, kterou člověk zastupuje a dobře si ji proklepněte. Rozhodně se nenechte natlačit do„exkluzivní nabídky, která nepočká“. Pokud by taková totiž opravdu byla, rozhodně by ji nedostal náhodný cizí člověk do zpráv na Facebooku.

2. Senzace

Jak radí Petr Syrový v knize Investování pro začátečníky, pokud nabídka láká na velmi zajímavý výnos, který výrazně předčí všechny ostatní konkurenční produkty, tvrdí, že nemá rizika nebo je nápadně snadná a bez práce, raději se jí vyhněte.

Investice má buď průměrný výnos a průměrné riziko nebo nadprůměrný výnos a nadprůměrné riziko. Neexistuje nic jako zaručené zhodnocení 20 % ročně. To opravdu hodně smrdí. Neuvěřitelně lákavé nabídky jsou zpravidla příznakem Ponziho schématu nebo jiného podvodu.

3. Spousta slov, kterým nerozumíte

Jak říká legendární investor Warren Buffett, měli byste investovat jen do toho, čemu rozumíte.Pokud vám investiční agent mává před nosem termíny jako forex, binární opce, komodity, futures, CFD a odmítá vám je vysvětlit s tím, že vlastně nic vědět nepotřebujete, protože on se o všechno postará, raději rychle vezměte zpátečku. 

Úspěšný investor vždy přesně ví, do čeho investuje, i když je to třeba fond. A agent, který nemá, co skrývat, zase klientovi vše ochotně vysvětlí a dá mu čas na rozmyšlenou. Rozhodně na něj nijak netlačí.

4. „Ale vždyť to teď kupují všichni!“

Pokud vám prodejce investice tvrdí, že tento produkt už za poslední měsíc od něj koupilo 30 lidí a že je ohromně populární, nenechte se zviklat. I pokud by to byla pravda (čemuž bych se divila), nic to pro vás neznamená. Pokud do něčeho investují všichni, nepřidává to investici na důvěryhodnosti. Měli byste především požadovat důkazy o tom, jak se doposud produktu nebo investici vedlo.

Mohlo by to být dokonce příznakem jednoho konkrétního typu podvodu, a sice afinitního podvodu. Ten cílí na jedu konkrétní skupinu lidí, kterou k sobě něco váže. Může jít o rodinu, náboženskou skupinu, skupinu lidí se stejným zaměstnáním a tak dále. Podvodníci vymyslí schéma přímo na míru dané skupině a následně argumentují tím, že do investice šli všichni jejich kolegové, přátelé atd. Sami postižení si následně podvodnou investici doporučují navzájem, což je ještě problematičtější.

5. Obcházení zákona

Pokud firma nabízející produkt není v registru České národní banky, může jít o podvod. Podívejte se na seznamy institucí pro potřeby měnové a finanční statistiky a pokud tam firma není, dejte raději od investice ruce pryč.

To, že je například investiční fond registrovaný, ještě neznamená, že vám bude vydělávat, ale znamená to minimálně, že je regulovaný. Jestli se agenta zeptáte na regulaci, on se začne ošívat a brát zpátečku, nemá cenu se s ním dále bavit.zdroj: www.warrengo.cz


Odběr novinek

Odebírejte moje novinky, aby Vám neutekla žádná zásadní informace ze světa financí.