Kolik peněz je pro vás "dost"?

Sunday, August 29, 2021

Konstantní honění se za stále větším a větším jměním z vás udělá možná bohatého, ale rozhodně deprimovaného člověka. Nikdy totiž z toho běžícího pásu neseskočíte. Přitom to s trochou snahy jde, aniž by vás to zanechalo nespokojenými.

Když si jakožto člověk, který má například průměrnou mzdu, přečtete příběhy boháčů, kteří ročně vydělají desetinásobek vašich příjmů a stejně si stěžují, že mají problém vyžít, je to bizár. Jde o trochu extrémní příklad, ale tihle od reality odtržení boháči nejsou zdaleka jedinými, kdo se chytl do pasti, v níž se vyšší příjmy automaticky rovnají vyšším výdajům, takže pocit nespokojenosti zůstává navždy jejich přítelem.

Je to, jako byste běželi donekonečna na běžícím páse. Jak z něj konečně seskočit? Klíčem je přestat se jednak neustále srovnávat s ostatními (vždycky se najde někdo, kdo bude mít v garáži dražší auto nebo v přístavu větší jachtu - a takový Jeff Bezos vám zaručeně vždycky zkazí den) a taky odpojit se od bezmyšlenkovité snahy vydělávat stále víc a víc peněz.  

Musíte si sáhnout do svědomí a na rovinu se podívat na to, jak na tom finančně reálně jste a jak byste na tom být mohli. Kolik peněz je "dost" zrovna pro vás?

Jak vidí vztah peněz a štěstí věda?

Každý člověk dojde k jinému číslu podle toho, v jakých se nachází okolnostech a jaké hodnoty jsou pro něj nejdůležitější. Pro tu ideální částku se vyplatí nahlédnout za oponu vědy. Ta ukazuje, že do určitého příjmu (liší se v jednotlivých zemích dle životní úrovně, ale stručně řečeno jde o dostatek prostředků na zaplacení všech účtů i běžných nákladů na život - např. v USA má jít cca o roční příjem 75 000 dolarů) mají peníze velký dopad nejen na váš každodenní pocit štěstí, ale i na celkovou spokojenost se životem.

Pokud se nacházíte pod touto úrovní, vyšší příjem bude znamenat i vyšší pocit štěstí. Ale každá koruna, kterou vyděláte navíc nad touto úrovní, už vás bude těšit méně a méně. Stručně řečeno existuje hranice (a i vy takovou máte), na kterou narazíte mnohem mnohem dřív, než se váš účet přiblíží tomu Billa Gatese, kde už zkrátka investování dalšího času jen proto, abyste získali víc peněz, přestane dávat smysl.

Vaše ideální číslo

Jeden ze způsobů, jak určit onu "kouzelnou" částku, je zjistit, kolik peněz byste museli mít na účtu, abyste mohli bez obav pohodlně konat veškerá svá rozhodnutí pouze na základě jejich smysluplnosti a vaší chuti - bez jakýchkoliv obav o to, jaké jsou vaše příjmy.

Toto je cílem známého nutí FIRE, jehož příznivci se snaží spořivým způsobem života našetřit takovou částku, s kterou již mohou v klidu odejít do důchodu a po zbytek života dělat jen to, co sami chtějí. Z tohoto tábora často zní všeobecná poučka, dle které by vám měl stačit 25násobek vašich očekávaných ročních výdajů. Řekněme tedy, že ročně za svůj současný život utratíte 400 000 Kč. Pokud vám 400 tisíc na pohodlný roční život stačí, mělo by vašim cílem být našetřit 10 milionů Kč.

Existují i podrobnější a detailnější vzorce, dle kterých si můžete spočítat, jaká částka pro vás znamená naplnění významu sousloví "finanční nezávislost". Místo čisté matematiky však může být pro řadu z vás lepší cestou udělat si malý myšlenkový experiment, který navrhl spisovatel Brad Stollery:

Představte si, že jste jedním z pěti lidí, které si neznámý filantrop vybral jako účastníky pro svou lehce netradiční soutěž. Všichni účastníci včetně vás aktuálně disponují zhruba stejnými dluhy a životními náklady i aktuální finanční situací. Všichni jste zhruba stejně staří, stejně zdraví, máte stejný počet dětí a žijete skrz naskrz podobné životy. Jeden po druhém absolvujete soukromou schůzku se zástupcem filantropa, který pro vás bude mít připravený prázdný šek a pero a položí vám následující otázku: Jakou částku byste museli teď a tady dostat na ruku, abyste ještě dnes odešli do důchodu a už nikdy až do konce života neměli příjem ani jedinou korunu? Háček je v tom, že ten z vás pěti, který na šek napíše nejnižší sumu, ji skutečně obdrží, zatímco další čtyři účastníci nedostanou vůbec nic.

Tento myšlenkový experiment vás donutí potlačit v sobě přirozený impuls říct si pro jistotu o vyšší než potřebnou částku, protože pokud tak učiníte, existuje šance, že si řeknete o příliš velkou sumu a nedostanete nic. Výsledkem by tak mělo být číslo, jež reprezentuje částku, kterou potřebujete, abyste mohli pohodlně žít a plnit si své cíle za situace, kdy společenský status či navyšování útraty za váš životní styl není jedním z faktorů.

Vaše konečná odpověď může být trochu vyšší nebo nižší než ta moje nebo ta vašeho souseda. To je zcela v pořádku. Není důležité shodnout se na jednom čísle. Důležité je udělat si poctivou reflexi a k nějakému svému smysluplnému číslu dojít.

Jelikož alternativou tohoto přístupu je být jedním z těch lidí, kteří se online svěřují s tím, jak svůj vysoce nadprůměrný plat poctivě rozházeli za nesmysly, načež se nyní cítí maximálně vystresovaní a nespokojení se svým životem. 

Pamatujte, že vaše výdaje a touhy mohou být teoreticky nekonečně velké. Pokud se ale za nimi nechcete donekonečna úmorně a nespokojeně honit, je načase dát svým finančním ambicím vlastnoručně nějaký smysluplný vrchol, ke kterému můžete směřovat.
zdroj: warengo.cz

Odběr novinek

Odebírejte moje novinky, aby Vám neutekla žádná zásadní informace ze světa financí.