Jak poznat podvod? Základní přehled.
Thursday, April 29, 2021
Podezřelé faktory, jinak řečeno "red flagy" (z angličtiny "červená vlajka" – značící nebezpečí), jsou tím prvním, čemu byste měli věnovat pozornost při hodnocení rizikovosti a legitimnosti projektu či investiční příležitosti.
Ačkoliv přítomnost a naplnění těchto ukazatelů není vždy nutně důkazem podvodu, každý z nich by měl vyvolat zvýšenou opatrnost. A čím více se jich sejde najednou, tím skeptičtější byste k danému projektu měli být.
MLM struktura - ačkoliv pochopitelně ne každý MLM projekt je podvod, jedná se o marketingový systém, který je relativně nenákladný a nenáročný vzhledem ke své možné efektivitě. Toho hojně využívají právě podvodníci, kteří jednak své výtvory za "legitimní MLM projekty" často vydávají a maskují a jednak jim stačí přesvědčit lidi, aby si "pomáhali navzájem a tím i projektu" a jimi již lapené oběti vodí ty další sami a ještě s radostí. A přitom to stojí jen čas na kvalitní psychologicky cílenou komunikaci.
Nezištnost a minulost vůdce projektu – ačkoliv bychom rádi věřili, že lidé jsou schopni si pomáhat z dobroty srdce, je to většinou jen další hojně používaný trik. Podvodník často hlásá že "on už má dost a dělá to pro lidi, co měli méně štěstí", případně se "staví na odpor necitlivému systému, který nechává obyčejné lidi trpět". Cílí tím jak na skupiny sociálně slabších a finančně méně gramotných lidí, kteří se dají snáze obalamutit, tak i na ty chytřejší ale sociálně smýšlející, kteří by naopak rádi takové snažení podpořili, aby pomohli dobré věci. Zde je vždy vhodné co nejdetailněji si osobu/tým tvůrce proklepnout. Kdo je, co dělal předtím, jaké úspěchy či naopak podvody už má za sebou a podle toho si udělat obrázek. I případný obraz "napraveného hříšníka" má hodně lidí rádo – mějte, ale finance jim nesvěřujte. Když má za sebou člověk problematickou nebo přímo temnou či kriminální minulost, na dobrotu srdce se dá spoléhat ještě méně. O to více, když jde o finance – ty totiž dokáží zatemnit mysl i někomu do té doby bezúhonnému, natož pochybné existenci. A pokud je tvůrce anonymní, vyvěsme ty "rudé vlajky" rovnou tři ... nebo raději pět.
Země původu: území bývalého SSSR a daňové ráje – neberte nás špatně, v těchto oblastech je samozřejmě spousta slušných a poctivých lidí, ale smutnou pravdou je, že hromada podvodů cílících i na český trh pochází odsud. Ať už je to přímo Rusko nebo i Ukrajina, scammeři z těchto zemí využívají horší vymahatelnosti našeho práva v těchto končinách. I problematická a kostrbatá komunikace a nedůvěra mezi zeměmi EU s Ruskou Federací je pro ně ideálně podhoubí, ze kterého těží. Dále pak země jako jsou Panama, Kajmanské ostrovy, Seychelly či jiné daňové ráje, které se soustředí na "soukromí svých firem", nebo jsou přímo známé tím, že nevydávají zločince – ideální sídlo pro někoho, kdo už dopředu ví, že se bude chtít vyhýbat dopadení. Opět, na tom mít firmu zde není v zásadě nic špatného a někteří lidé to volí i z důvodů snadnější administrativy, ale jednoduše řečeno: na solidnosti a věrohodnosti to určitě nepřidá.
Příliš výhodné oproti konkurenci – pokud narazíte na subjekt, který dělá prakticky to samé co už hodně jiných, ale slibuje Vám za to klidně i mnohonásobně větší zisky a výhodnější podmínky, je to vždy divné. Nejčastěji se to snaží vysvětlit "kartelizací" těch ostatních, ale smutnou pravdou bývá, že se jedná pouze o výmysl a záminku k vymámení prostředků z Vaší kapsy. V dnešní době je konkurence v krypto sektoru veliká a není absolutně reálné, aby všechny firmy a projekty z daného segmentu se domluvili na podmínkách, za kterých společně budou odírat klientelu. U nich se většinou jedná o matematicky udržitelnější modely, kde čísla určují reálné podmínky a liší se jen díky dílčím rozdílům funkčnosti a způsobu práce. Podvodník si s dlouhodobou udržitelností starosti nedělá a tak Vám může předložit daleko výhodnější nabídku.
Příliš výhodné vůbec – ačkoliv je krypto skutečně zajímavé odvětví se silným potenciálem k obrovským ziskům, stejně tak zde dochází k obrovský ztrátám. Pokud Vám tedy někdo garantuje zisky v hodnotách vyšších desítek procent ročně, nebo desítek procent měsíčně či i několika procent denně, rozhodně buďte opatrní. Tak vysokých čísel se sice dá příležitostně dosáhnout, to ano, ale nikdo Vám je nemůže garantovat a už vůbec ne dlouhodobě. Leda by to byl naprostý matematický a obchodní génius, jenže za toho se vydává každý druhý scammer, takže to není nic, čemu byste měli skutečně věřit jako argumentu - je to spíše další důvod k podezření.
Zaručený zisk – investice má vždy svá rizika. Čím více se Vám budou snažit natlačit do hlavy, že "zrovna toto je unikátní a není tam šance že by to selhalo" a naopak to bude mít zcela jistě obří zisk, tím spíše se jedná o podvod.
Revoluční projekt, který tu už ale byl několikrát – pokud Vám bude někdo tvrdit, že projekt je revoluční a jedinečný a Vy při průzkumu zjistíte, že něco takového už tu bylo několikráte a vždy to dopadlo špatně, rozhodně zvyšte svou pozornost. Podvodníci rádi "recyklují" ta pro ně dříve finančně úspěšná schémata, jen je kosmeticky pozměňují, aby nebyla vidět na první pohled přímá spojitost a podobnost.
Časový nátlak – pokud Vás do investice tlačí brzký konec termínu a či rychle se krátící počet volných míst, nespěchejte a naopak si dejte na čas s prověřováním. Pokud zjistíte, že ve skutečnosti to takto není a že např. webová stránka, která Vám to deklaruje, odpočítávání obnovuje či autor projektu vyhlašuje "poslední šanci" opakovaně brzy po sobě, je to velký vykřičník.
Revoluční kryptoměna – když Vám někdo nabízí kryptoměnu ve smyslu "nic podobného tu ještě nebylo a bude to chtít celý svět", tak pozor. Sice ano, hodně tvůrců si to opravdu o svém produktu myslí a možná to ani není zamýšlený podvod, ale spíše to ukazuje jistý pokročilý stupeň narcismu a možná i přeceňování svých schopností. Vyjimečnost ukáže čas a těm zkušenějším z Vás kvalitně napsaný a dodržovaný whitepaper, nespoléhejte na slova tvůrce.
ICO – opět, ne každé ICO (Initial coin offering) je podvod a jedná se, mimo jiné, o vhodnou metodu pro crowdfundingové financování. Stalo se ale také bohužel oblíbenou metodou tahání peněz ze spekulantů. Vypsat "prvotní nabídku mincí", inkasovat za ně peníze a token buď ani nedokončit, či dát investorům něco co je nedomyšlené a nemá žádné využití a tím pádem ani cenu.
Data z VirtualProperty