8 skvělých finančních knih pro každého, kdo se zrovna snaží dostat z dluhů

29 October 2021

Ve světě financí dnes pravděpodobně neexistuje používanější slovo, než je "dluh". Řeší ho všichni od jednotlivců po největší ekonomiky světa a jde o přirozenou součást osobních financí velké části populace.Poměrně často se v rámci osobních financí a dluhů hovoří primárně o konkrétních praktických tipech, jak se oddlužit. Méně utrácejte, pokuste se snížit esenciální výdaje na bydlení, dopravu atp.

Za mě by ale součástí procesu hrabání se ven z dluhů měla být i troška samostudia, která zajistí, že už se vám nikdy víc nepodaří do podobné šlamastyky znovu dostat. Zbavení se zbytečných či přes hlavu přerostlých dluhu lze totiž považovat za úplně první krok v procesu zodpovědného nakládání s financemi, na jehož konci nejste vy v dluzích, ale vy spořící a budující své bohatství.

A kde hledat nejlepší souhrn vědomostí o dluzích a zbavení se jich? Ano správně, v knihách.

Angličtinou nepolíbenou část čtenářů zřejmě zklamu, protože ve výběru najdete pouze dva tituly, které byly přeloženy do češtiny. Dalších osm jsou knihy v angličtině. Všechny nicméně stojí za pozornost a ideálně přečtení:

--

The Total Money Makeover (2003)

Autor: Dave Ramsey

V překladu něco jako "Absolutní finanční přeměna" patří k nejpopulárnějším knihám o finanční gramotnosti, jaké byly ve 21. století vydány. Titul se po více než 500 týdnů držel v seznamu bestsellerů The Wall Street Journal a na celém světě se ho prodalo více než 7 milionů kopií. Dave Ramsey v knize na v praxi vyzkoušeném finančním plánu detailně popisuje, jak se můžete postupně, krok za krokem nejen dostat z dluhů, ale začít si postupně budovat dostatečný finanční polštář nejen pro nenadálé výdaje, ale i na stáří. Nečekejte žádné kouzelné řešení pro zítřejší den. Autor vám neopomene zas a znovu připomínat, že na dně všech finančních problémů je jeden společný činitel: vy.

--

Rapid Debt Reduction Strategies (1990)

Autor: John Avanzini

John Avanzini je poměrně zajímavý křesťanský pastor, který se ve svých kázáních tak trochu obrozenecky nevyhýbá ani financím a finanční prosperitě. Z jeho hlásání Bible, což zřejmě není příliš očekávaný zdroj, tak nakonec vzešla kniha Rapid Debt Reduction Strategies (volně přeloženo Strategie pro rapidní snížení dluhu). Nečekejte však žádné modlení jako cestu k oddlužení. Právě naopak, Avanziniho kniha nabízí řadu velmi praktických strategií, které jsou navrženy tak, aby lidem pomohly vymotat se z nekonečné pavučiny osobních dluhů. Méně známý, ale o to zajímavější finanční titul.

--

Nejbohatší muž v Babylónu (1926)

Autor: George Clason

Může vůbec existovat nějaký relevantní seznam četby o financích bez tohoto titulu? Zřejmě nejslavnější kniha o osobních financích za pár let oslabí celé století v tisku. A není divu - o tom, jak vydělávat, udržet si a investovat peníze, na jejím příběhu z antického Babylónu dokáže pochopit doslova úplně každý bez ohledu na vzdělání či inteligenci. Dokonce i dítě! A pokud jste náhodou ještě nečetli, doporučuji pro pořádek napravit. Mimochodem, mohlo by jít i o pěkný dárek. 😉

--

Maxed Out: Hard Times in the Age of Easy Credit (2007)

Autor: James Scurlock

Je zajímavé, že zrovna tato kniha vyšla v roce 2007. Autor a oceněný režisér James Scurlock v ní totiž čtenáře bere na divokou jízdu skrz Ameriku sužovanou ze všech strach masivními dluhy. Velmi dobře popisuje, jak největší finanční instituce světa pomalu a jistě rozplétají své sliby snadných a levných peněz i do těch nejchudších vrstev společnosti a zažívají díky tomu zlaté období. Zároveň se dozvíte, jak Wall Street a Kongres mezi lidi vypustili rizikové hypotéční úvěry - hlavního viníka krize, jež vypukla jen rok po vydání knihy - a jak například kreditní korporace platí univerzitám miliony dolarů za přístup ke studentům, aby je nasměrovali k dluhům a finanční bídě ještě před tím, než vstoupí do prvního zaměstnání. Fascinující a mírně pesimistická odpověď na otázku, která nejen Američany svazuje již více než dekádu: "Proč se nedokážeme dostat z dluhů?"

--

Zero Debt: The Ultimate Guide to Financial Freedom (2009)

Autor: Lynnette Khalfani-Cox

A tady pro změnu kniha o dluzích, která vznikla spíš jako reakce na hypotéční a následnou ekonomickou krizi. Autorka si na vlastní kůži vyzkoušela, jaké to je žít ve stresu z toho, že váš dluh dosahuje 100 000 dolarů (2,2 milionu Kč) a rozhodla se dát ostatním, kdo se utápějí v podobné situaci, naději, že je možné z ní vyjít jako vítěz. A že to jde ve skutečnosti snadněji a rychleji, než si možná zadlužení lidé dokáží připustit. Proto v knize popisuje své vlastní kreativní finanční strategie, které svého času použila, aby se ze svého masivního dluhu dostala v řádu pouhých několika let! Jak uprostřed dluhů stabilizovat své finance? Jak si nastavit osobní rozpočet? Na čem všem lze ušetřit? Tyto a řada dalších odpovědí čekají za obálkou.

--

Debt Free for Life (2010)

Autor: David Bach

Kniha, v níž autor zpochybňuje myšlenku, že existuje něco jako "dobrý dluh" na věci, které mohou zhodnocovat (hypotéka na bydlení) a "špatný dluh" na věci, jejichž hodnota naopak spíš klesá (spotřebitelský úvěr). Tak trochu v souznění s letošním rokem připomíná, že v těžkých časech nic jako dobrý dluh neexistuje. Pouze dluh, který je pro každého, kdo hledá finanční svobodu, příliš drahý. Proto kniha předkládá myšlenku, respektive autorův názor, že tou absolutně nejlepší investicí, kterou můžete dnes, teď hned, udělat, je pokusit se splatit jednou pro vždy veškeré své dluhy, a to rychleji a chytřeji než kdy před tím. Jak toho dosáhnout? Kniha nabízí všechny potřebné znalosti, nástroje i mentální nastavení a propaguje nový přístup k osobním financím, kterým je život zcela bez dluhů.

--

Dluh. Prvních 5000 let (2011)

Autor: David Graeber

Jak dlouho je již dluh součástí historie? Respektovaný antropolog David Graeber odhaduje, že lidské pokolení již s dluhem žije minimálně pět tisíc let. To znamená, že dluh v našich dějinách existuje déle než samotné peníze. A ve své výborné knize napříč dějinami a různými kulturami ukazuje, jak zásadní mnohokrát odpouštění dluhů bylo pro udržení společenské stability. Byť je splácení dluhů považováno za nutné a morální, kniha Dluh vás možná přesvědčí, že mohou nastat chvíle, kdy dává smysl na toto základní pravidlo zapomenout a dluhy opět smazat. Zda se do takové chvíle zrovna řítíme, to už autor nechává na čtenářově rozmýšlení.

How to Get Out of Debt, Stay Out of Debt and Live Prosperously (2012)

Autor: Jerrold Mundis

Jednoduchá, avšak v praxi ověřená a efektivní metoda, díky které vás Jerrold Mundis vyvede z údolí dluhů a pomůže vám držet se od něj již navždy dostatečně daleko. The Wall Street Journal knihu označilo jako "povinnou četbu pro každého, kdo se zrovna snaží dostat z dluhové pasti".
www.warengo.cz

Odběr novinek

Odebírejte moje novinky, aby Vám neutekla žádná zásadní informace ze světa financí.