5 velkých pravd, které si uvědomíte, pokud se řadu let budete důsledně věnovat studiu peněz

14 September 2021

Dlouhodobé studium financí a finančního světa je prakticky nutností, pokud je vaším cílem větší obnos peněz vydělat, rozmnožit nebo si udržet. A čím víc knih a věhlasných finančníků si nastudujete, tím víc uvidíte některá jasná základní pravidla.Peníze jsou de facto standardním mechanismem majícím jasně dané pravidla, mantinely a postupy jako cokoliv jiného. Proto zároveň platí, že když tomuto mechanismu nerozumíte, máte problém peníze neztrácet a neustále vám nějakým způsobem unikají. A naopak, pokud mu rozumíte, můžete s financemi mnohem efektivně a dnes populární terminologií "udržitelně" zacházet.

Což je poměrně problém, protože přidáme-li k tomu fakt, že vás základní, střední ani většina vysokých škol o penězích nic kloudného nenaučí a ani vaši rodiče vám žádné finanční návyky nevštěpí, budete se dříve či později všechny finanční zákonitosti muset naučit tím horším způsobem - na vlastní kůži. To s sebou ovšem přirozeně nese jistá rizika, jelikož ne každý dokáže s klidem unést to, že se zahrabal do nezvladatelných dluhů, přišel o úspory v pochybné investici, přišel o úspory díky finančnímu podvodu atp.

Pojďme si proto projít pár základních finančních lekcí, které se velmi často dočtete v knihách, uvidíte v různých dokumentech nebo vám je řeknou slavní či úspěšní finančníci a po letech studia peněz si uvědomíte, že jsou skutečným středobodem světa peněz:

1) Klíčem k ovládnutí peněz je pochopení psychologie

Studium financí není o tom, že si čtete o bohatých a slavných lidech, protože ti určitě mají odpověď na to, jak se rovněž slavným a bohatým stát. Ve chvíli, kdy skutečně pochopíte peníze,dojde vám, že jejich středobodem je ve skutečnosti psychologie.

Vezměme si takový akciový trh - ten se vždy hýbe dle nějakého sentimentu. Lidé nakupují aktiva a další lidé je zase prodávají. Pokud v tomto světě nemáte absolutně a 100% jasno o své vlastní psychologii - jaké jsou vaše silné/slabé stránky - nikdy vám to s penězi nepůjde. Jste-li nervózní až po uši pokaždé, když máte své peníze poslat na burze do obchodní pozice, takže nejste schopni ani zmáčknout myš a potvrdit prodejní příkaz, žádný dobrý intradenní obchodník z vás nebude. Naopak pro vás zřejmě bude ideální nějaké automatizované pravidelné investování, které vám maximální možnou míru rozhodování z rukou sebere.

Ne intelekt a množství finančních knih, ale vaše psychologie a sebepoznání v této oblasti rozhodnou o tom, jak dobře se vám peníze během života podaří vydělávat, šetřit, rozmnožovat či utrácet.

2) Špatné investice jsou téměř vždy lákavé

Zacházení s penězi má ve skutečnosti relativně málo společného s inteligencí jako takovou. I velmi chytrý člověk může učinit špatné investiční rozhodnutí.

Koupíte si akcie nebo podíl společnosti, která vypadá úžasně, načež se změní v prach. Nebo se vrhnete do vysoce rizikových investic (startupy, penny stocks) v domnění, že se vám podaří tipnout si na ty největší vítěze. Podívejte se na strategii známého globálního investičního fondu 500 Startups. Ta už ze své podstaty vychází z toho, že tipnout si konkrétní vítěze prakticky nelze.

Společnosti, které by měly vydělávat, nakonec nevydělávají. A společnosti vedené mileniálem, který má zálibu v konopí a lže o svém vzdělání z Harvardu, mezitím vystřelí vzhůru a začnou vydělávat miliony. Ve světě investování proto není ničím výjimečným, že fakta nemusí mít žádný přímý vliv na to, jaké budou vaše zisky či zhodnocení.

Pokud budete raději pracovat s myšlenkou, že ve skutečnosti o budoucích pohybech trhů nic nevíte, máte mnohem větší šanci, že nakonec skrz nástroje, jako je striktní kontrola rizika či diverzifikace, vyděláte.

3) Jací lidé jste byli, když jste peníze ještě neměli, je zcela zásadní

Pokud jste byli arogantní hlupáci i bez peněz, s příchodem peněz se nic moc nezlepší. Právě naopak, peníze zpravidla pouze umocní to, kým ve skutečnosti jste. Neumíte-li někomu dát korunu, i když jich v kapse máte padesát, tím tuplem nikomu korunu nedáte, až jich budete mít milion. Tím ale není řečeno, že sdílet své bohatství s druhými není možné si osvojit.

Zde se sluší připomenout, že i řada nejbohatších lidí na světě jako Warren Buffett či Bill Gates rozdávají své bohatství ve velkém a dokonce se k jeho rozdání na smysluplné a potřebné účely již zavázali. Chápou totiž (jako celá řada obrovsky bohatých lidí před nimi, jež rovněž dříve či později propadli filantropii), že nechat svým potomkům obrovské množství peněz je ve skutečnosti velkým břemenem, pokud nejsou těmi, kdo tyto peníze vydělal.

4) Obávejte se, když jsou ostatní chamtiví, a buďte chamtiví, když se ostatní obávají

Jedna z nejlepších citací, jaké kdy Warren Buffett pronesl. Poměrně dobře se hodí i do dnešní doby, kdy jsme možná částečně zažili vrchol jednoho dlouhého býčího trhu, anebo ho ještě stále zažíváme, zatímco se poměrně hojně hovoří o bublinách či propadech trhů. Není se ovšem čeho bát, opět nám tady hlavní roli hraje psychologie, konkrétně ta davová.

Že si někde přečtete o tržní bublině ještě neznamená, že je načase všechny své pozice okamžitě prodat a utíkat. Je ale rozhodně na místě uvědomit si, že investování peněz funguje v určitých cyklech. Pokud vše roste, ale zároveň za uvedenými hodnotami valuace danou hodnotu nevidíte, je vhodné mít se na pozoru a přizpůsobit tomuto riziku i způsob svého investování.

Stručně řečeno: Pokud trhy po letech růstu nadále (zpravidla až bezdůvodně) trhají jeden rekord za druhým, je na místě disponovat větší hotovostí a také větším množstvím likvidnějších aktiv, které lze v případě potřeby snadno v hotovost proměnit. A až trh náhle klesne o 20, 30 nebo 40 procent a všichni budou vystrašeně utíkat, chopte se své hotovosti a vyrazte nakupovat ve slevě. Zasloužili jste si to.

5) Peníze jsou jedním z nejlepších učitelů, jakého můžete mít

Těžko budete na světě hledat lepšího učitele, než jakým jsou peníze. Ty nejlepší lekce o jejich podstatě, nátuře a chování se naučíte, když je ztratíte. Když zcela nečekaně přijdete o velkou sumu.

Můžete vydělat miliony a miliony korun, ale vždy mějte na paměti, že je stejně tak můžete bez problémů ztratit a nikde není napsáno, že je to nereálné či vysoce nepravděpodobné.Právě naopak, peníze vždy zpravidla mizí mnohonásobně rychleji, než se ve vaší kapse množí.

Proto zároveň platí, že peněz není nikdy dost. A pokud si myslíte, že jednoho dne vyděláte dost, je to lež. Žádný obnos peněz pro vás nikdy nebude dost, dokud se nerozhodnete, že jste sami ze sebou dostatečně spokojení. Jakmile budete spokojení se svou vlastní hodnotou, touha mít víc peněz a neúnavně pro ně pracovat zmizí.

Peníze jsou totiž takovou reflexí toho, jak hodnotíte sami sebe. A když se nějakým způsobem hodnotíte, mění se tím současně i váš pohled na peníze. Jednou z největších (ne-li největší) lekcí, kterou se o penězích můžete naučit, je proto skutečnost, že finance jsou ve skutečnosti jen jakýmsi prodloužením vašeho vlastního já.
zdroj: www.warengo.cz

Odběr novinek

Odebírejte moje novinky, aby Vám neutekla žádná zásadní informace ze světa financí.