5 nejčastějších bitcoinových podvodů, na které by si měl dát začínající investor pozor

13 April 2021

Mnoho z nás už slyšelo o bitcoinu a dalších kryptoměnách, ale dostupné informace jsou často opředené tajemstvím. Kryptoměny mohou být pro laiky komplikované, a to dává skvělou příležitost podvodníkům, jak okrádat neinformované investory.

Předpovídá se, že přijde doba, kdy kryptoměny zcela nahradí hmatatelné peníze, pravděpodobně to však bude později, než si většina současných kryptoměnových investorů myslí. Technologie budoucnost jednoznačně má, je však otázkou, zda budou masivně přijímány současné kryptoměny, nebo začnou postupně vlády, centrální banky nebo největší korporace přicházet s vlastním řešením založeným na blockchainu. V Číně už koneckonců rozdávají digitální Juan lidem.

Bitcoin v minulosti způsobil obrovský humbuk. Jeho náhlý nárůst ceny v prosinci 2017 přinesl řadě investorů obrovské zisky. Lidé, kteří vlastnili bitcoiny, protože je na počátku poměrně snadno vytěžili nebo nakoupili za pár tisíc, je najednou mohli prodávat za miliony. Následně se stal bitcoin předmětem zájmu horlivých investorů, kteří chtěli zbohatnout na módní vlně, aniž by skutečně pochopili, jak funguje. K cenám z prosince 2017 jsme se následně přiblížili až v letošním roce…Jakmile cena nějakého aktiva stoupá, opět se na něj začne soustředit mnohem širší vzorek populace.

Zvýšená vlna zájmu neinformovaných investorů však samozřejmě přilákala i podvodníky. Pokud nyní opět plánujete naskočit do rozjetého vlaku a investovat do bitcoinu, ujistěte se, že se nestanete obětí některých z těchto podvodných praktik.

1. Emailové podvody

Konvenční e-mailové podvody nadále fungují, a to na překvapivě velké množství lidí. Klasicky podvodné emaily vypadají jako zprávy od kryptoměnové burzy, směnárny či jiné instituce, které se tváří velmi reálně. Obvykle mají v příjemci vzbudit strach, že udělal nějakou chybu. Pokud si oběti opravdu myslí, že jde o zprávu od skutečné instituce jsou schopné převézt požadovanou „dlužnou“ částku, aby se vyhnuly potenciálním právním problémům.

Poměrně běžnou praxí je také phishing, kdy obdržíte email od vaší kryptoměnové směnárny nebo poskytovatele peněženky. Odkazy v e-mailu vás přesměrují na velmi reálně vypadající web, na kterém budete požádáni o zadání údajů o vašem účtu. Podvodníci se díky těmto informacím k vašemu účtu přihlásí a okradou vás.

Někteří uživatelé mají zkušenost také s hackery, kteří vyhrožují prozrazením vašich osobních dat, pokud si jejich mlčení nezaplatíte bitcoinem. Tito podvodníci jenom blafují, neměli byste se ničeho bát.

2. Ponziho schéma

Ponziho schéma je asi nejslavnějším podvodem „bílých límečků“ v historii a lze ho samozřejmě využít i v případě kryptoměn.

Funguje to takto: Investoři dávají peníze podvodníkovi, který jim slibuje atraktivní výnosy. Peníze nových přicházejících investorů pak podvodník využívá k výplatě zisku starším investorům. Investoři, které do ponziho schéma investují déle, jsou spokojení a investují ještě více peněz, případně doporučují ostatním, aby činili totéž. Cyklus se opakuje až do doby, než se podvodník vytratí s nahromaděnými aktivy.

Pokud vám nějaká „společnost“ nebo jednotlivec nabízí podíly v těžařských poolech, které nabízejí až příliš dobrou návratnost, aby to mohla být pravda, dejte si pozor.

3. Vydávání se za jinou osobu

Podvodníci se vydávají za celebrity či miliardáře na sociálních sítích a ohlašují výrazné investice do bitcoinu, které nabízejí i dalším lidem. Kdo z vás už viděl reklamu s Petrem Kellnerem, která ohlašuje jeho kryptoměnovou iniciativu?

Oběti tohoto podvodu jsou obvykle přesvědčování k prodeji bitcoinu za velmi atraktivní cenu a známá tvář přidává příspěvků na věrohodnosti. Vymyšlené příspěvky vypadají velmi reálně a obvykle i několik lidí v komentářích potvrzuje, že se jedná o ověřenou nabídku. Všechny tyto komentáře a lajky které vidíte však generuje armáda falešných účtů nebo robotů, které mají za úkol vzbudit klamný pocit důvěry.  

4. Falešná ICOs (počáteční nabídky mincí)

Trh je plný novějších alternativ k bitcoinu, ale většina z nich nemá vůbec žádnou budoucnost či hodnotu. Lidé, kteří jsou zaslepení popularitou kryptoměn si dvakrát nerozmyslí, než investují do projektu, který vypadá jako další velká příležitost.

Podvodníci vykreslují neodolatelný obraz nadcházející náhrady bitcoinu, o které tvrdí, že je k dispozici pouze po omezenou dobu za nízkou propagační cenu. Ve skutečnosti tato kryptoměna ani nemusí existovat a investor je obratem odstřihnut od svého bohatství.

Kromě toho i řada skutečných kryptoměn selhala, což naznačuje, jak riskantní mohou být neinformované investice do počátečních nabídek mincí.

5. Falešné peněženky a burzy

Existuje řada falešných peněženek a burz, které vznikly jenom kvůli tomu, aby vás nachytaly na švestkách. Když už se rozhodnete do bitcoinu či jiných kryptoměn investovat, využívejte pouze prověřených platforem. Pokud jste v kryptoměnovém světě nováčky, proveďte nejprve nějaký průzkum, než si stáhnete aplikaci do svého mobilu nebo nakoupíte kryptoměnu od třetí strany.

Můžete se podívat na fóra, vyzkoušet internetové vyhledávání a poměrně rychle se dozvíte o falešných burzách a aplikacích a stejně tak se dozvíte o populárních a spolehlivých alternativách.

---

Uvědomuji si, že článek není určený zkušeným kryptoměnovým investorům, popularita kryptoměn však stoupá a láká do hry stále více neinformovaných laiků. Článek není obžalobou bitcoinu jako takového, o jeho budoucnosti, nechť rozhodne globální společnost. Tímto příspěvkem bych chtěl pouze dopomoci nováčkům k ostražitosti.

Falešný email v doručené poště může překvapit, stejně tak odkazy na velmi reálně vypadající webové stránky. Ponziho schéma už je investičním koloritem, ale ani bitcoin není výjimkou, které by se vyhýbalo. I kdyby měl pomoci tento článek jenom jednomu člověku, aby nenaletěl podvodníkovi, budu mít radost.Zdroje. www.warrengo.cz

Odběr novinek

Odebírejte moje novinky, aby Vám neutekla žádná zásadní informace ze světa financí.